Jak przechowywać ryby?

Jak przechowywać ryby w lodówce a jak w zamrażarce, aby długo zachować ich świeżość? I jak długo jest się w stanie ją zachować? Czy sposób przyrządzenia ryby wpływa na długość przechowywania? O przechowywaniu ryb powinniśmy myśleć już w momencie ich zakupu.

Przed czym chronić rybę, aby się za szybko nie zepsuła?

Przede wszystkim dostosować ich ilość do bieżących potrzeb, a nie robić zapasy, poza tym sam ich wybór pozostawić na koniec sprawunków, by nie przedłużać czasu, gdy będą podlegać działaniu niekorzystnych czynników. Do tych ostatnich zaliczają się głównie światło słoneczne i podwyższona temperatura, przed którymi ryby należy bezwzględnie chronić, najlepiej wkładając je do torby termoizolacyjnej. Ryby pozyskane w plenerze trzeba jak najszybciej wypatroszyć, a na czas transportu warto poprzekładać je, także od środka, pokrzywą, która bardzo skutecznie hamuje proces psucia się rybiego mięsa.

Przewożąc ryby przez dłuższy czas w pojemnikach termoizolacyjnych, można schładzać je pokruszonym lodem z wody pitnej, jednak gdyby nie było możliwości jego bieżącej wymiany i miałby się on topić, lepiej zamknąć go w szczelnych torbach plastikowych (w roli chłodziwa sprawdza się też pakowany w worki lód w kostkach, dostępny w większych sklepach spożywczych).

Gdzie najlepiej trzymać świeże ryby?

Świeże ryby w domu trzymamy w lodówce – w temperaturze 1 – 2°C i w zasadzie nie dłużej niż 1 – 2 dni (wyjątek stanowi sytuacja, gdy wiemy, kiedy zostały złowione – wtedy ten okres można nieznacznie przeciągnąć). Obowiązkowo wypatroszone i pozbawione skrzeli oraz oczu (głowa, jeśli trzeba, może zostać), powinny znajdować się w szczelnie zamkniętych pojemnikach do przechowywania żywności (podlane ewentualnie oliwą z oliwek i skropione delikatnie sokiem z cytryny) albo leżeć dokładnie zawinięte w folię spożywczą. Porcjowanie skraca okres świeżości przechowywanych ryb; ich stan należy systematycznie kontrolować.

Bezpieczniej jest nie zamrażać ryb samodzielnie, a te przyniesione ze sklepu w stanie nierozmrożonym trzeba przechowywać w temperaturze co najmniej -12°C – przez krótki czas – albo poniżej -18°C – przez czas dłuższy (2 – 12 miesięcy; dłużej chude niż tłuste; dłużej w całości niż porcjowane; zdecydowanie dłużej glazurowane niż niezabezpieczone glazurą).

Jak dobrze zamrozić rybę?

Jeżeli natomiast jesteśmy zmuszeni zamrozić ryby, to ich kawałki zapakowane w woreczki do mrożenia (nawet w 2 – 3, co lepiej chroni mięso przed wysychaniem) wkładamy jak najszybciej do zamrażalnika nastawionego na najniższą temperaturę (zwykle -20°C). Glazurowanie znacznie wydłuża okres przechowywania mrożonych filetów, a także sprawionych całych ryb. Przeprowadzamy je w ten sposób, że ryby układamy na folii aluminiowej i luźno przykryte, wstępnie zamrażamy. Następnie zanurzamy je w zimnej wodzie z lodem i kiedy pokryją się cienką jego warstwą, wszystkie czynności powtarzamy.

Prawidłowe rozmrażanie ryb

Rozmrażanie ryb przeprowadzamy wolno – w lodówce, na półce, gdzie panuje temperatura 2°C. W razie konieczności do szybkiego rozmrażania możemy użyć kuchenki mikrofalowej. Ryb rozmrożonych nie wolno ponownie zamrażać, a spożyć je należy tego samego dnia. Glazurowanych filetów przeznaczonych do smażenia lub gotowania nie trzeba rozmrażać – wystarczy pod bieżącą wodą zmyć z nich lodową powłokę, następnie osuszyć je ręcznikiem papierowym, po czym natychmiast panierować i smażyć, gotować bądź piec.

Jak przechowywać ryby wędzone i przetwory rybne?

Ryby wędzone można przechowywać przez kilka, a nawet kilkanaście dni – w temperaturze 2 – 10°C (znacznie dłużej te wędzone na zimno niż na ciepło). Ważne, by ich stan nieustannie kontrolować pod tym kątem, czy nie pleśnieją albo nie gniją.

Przetwory rybne i marynaty przechowuje się w temperaturze 0 – 8°C, natomiast konserwy – 1 – 15°C. Zawartość puszek po ich otwarciu należy zjeść tego samego dnia, a jeżeli to niemożliwe – przełożyć ją do szklanego naczynia.

Pamiętaj, że mimo wszystko zawsze najlepiej jest jeść ryby świeże, które były przechowywane bardzo krótko.

Facebook